هدرز چیست؟

هدرز

هدرز در واقع قطعه ای میباشد که به جای سیستم اگزوز خودرو نصب میگردد یعنی جایگزین سیستم اگزوز میشود و امکان خروج دودهای حاصل از احتراق را بسیار روانتر و البته آسان تر مینماید، در زیر میتوانید عکسی از هدرز را مشاهده فرمایید:

هدرز

هدرز کجای خودرو نصب میگردد؟

هدرز قطعه ای چسبیده به موتور میباشد که به بخش سرسیلندر متصل میگردد ، بسته به نوع ماشین میتواند در قسمت عقب موتور باشد همانند خودروهایی با موتور XU7 ، میتواند در قسمت جلویی موتور نصب گردد همانند خودروهایی با موتور TU5 و همچنین میتواند در کناره های موتور نصب گردد همانند موتورهای 8 سیلندر خورجینی ، عکسی در زیر مشاهده میکنید که مربوط به نسخه های خورجینی میباشد و به کناره موتور نصب شده است:

هدرز

هدرز چه کاری در خودرو انجام میدهد و چه تاثیراتی در خودرو دارد؟

هدرز با راحتتر کردن خروج گازهای حاصل از احتراق و همچنین رفع مشکل ترافیک هوایی در سیستم اگزوز امکان کارکرد بهتر خودرو را فراهم میکند. معمولاً تمامی خودروهای مسابقات و رالی از هدرز بهره میبرند چراکه سیستم منیفولد معمول پاسخگوی نیاز این خودروها نیست و بایستی حتماً هدرز نصب گردد تا سیستم خروجی گاز بی عیب و نقص باشد. در تمامی خودروها بعد از نصب هدرز شاهد افزایش شتاب خواهید بود.

هدرز چقدر افزایش شتاب برای خودرو به همراه دارد؟

هدرز معمولاً میتواند از 5 الی 10 درصد افزایش شتاب برای خودرو شما را به همراه داشته باشد البته این میزان در خودروهای مختلف متفاوت خواهد بود چراکه تمامی خودروها سیستم خروجی یکسانی ندارند و ممکن است برخی از خودروها حتی سیستمی بهتر از هدرز را به صورت فابریکی داشته باشند.

 

چرا کارخانه های تولیدی خودرو ایرانی از هدرز به جای منیفولد فابریک در ساخت خودرو استفاده نمیکنند؟

کارخانه های تولید کننده خودرو معمولاً محصولی را تولید مینمایند که به صرفه باشد یعنی تولید آن با کمترین هزینه صورت گبرد و از آنجایی که منیفولد فابریکی از جنس چدن یا فولاد ساخته میشود بسیار کم هزینه تر از هدرز میباشد پس در نتیجه امری کاملاً عادی است که کارخانه های تولید کننده خودرو بخواهند خودرو را با منیفولد کم هزینه تر تولید نمایند تا قیمت نهایی خودرو کاهش یابد.

 

هدرز ها از چه جنس هایی تولید میگردند؟

هدرز ها از جنس های متفاوتی تولید میگردند از جمله فولاد ، استیل ، آلمینیاژ

 

هدرز اصولی باید از چه جنسی تولید گردد؟

هدرز اصولی باید از جنس استیل تولید گردد تا کمترین استحلاک را برای خودرو به همراه داشته باشد همچنین راندمان ایده آلی را ارائه نماید.

 

طراحی اصولی هدرز باید به چه شکلی باشد؟

هدرز ها طراحی های متفاوتی دارند اما هدرز هایی که به صورت اصولی طراحی شده اند بایستی خمیدگی های بسیار کمی داشته باشند و زاویه خمیدگی ها به نوعی طراحی شود که کمترین افت فشار را به همراه داشته باشد.

 

هدرز های توربویی چه تفاوتی با هدرزهای معمولی دارند؟

در هدرز های معمولی همانطور که گفته شد مسیر باید صاف و با خمیدگی های کم و اصولی باشد اما در هدرزهای توربویی شاهد خمیدگی های عجیب و غریبی هستیم که برای افت فشار طراحی شده است ، مطابق با تحقیقات انجام شده اگر خودروی توربو از هدرز معمولی صاف استفاده نماید افت توان خواهد داشت ، این در حالی است که در صورت استفاده از خمیدگی های مخصوص میتواند توان ایده آل را در خودروهای توربو ارائه نماید.

هدرز توربویی

قیمت هدرز چند است؟

با توجه به اینکه قیمت ها هر روز نسبت به روزهای قبل متفاوت است قیمت گذارب بر روی هدرز کار اصولی نیست. عموماً کارخانه های معروف هدرزهای تولیدی خود را با قیمت بیشتر نسبت به سایر تولید کنندگان ارائه مینمایند البته این در حالی است که گاهاً مشاهده میشود هدرزهایی با نام های نا آشنا توان بهتری ارائه مینماید و این یعنی ممکن است هدرزی معروف توان کمترین نسبت به هدرز غیر معروف ارائه نماید پس شما باید به اصول مهندسی در هدرز توجه کنید نه به برند هدرز…

 

بهترین نوع هدرز در ایران کدامند؟

بهترین نوع هدرز در ایران هدرزهای تولید شده توسط دستگاه های CNC میباشد چراکه کمترین خطای ممکن در طراحی این هدرزها رخ میدهد. طبق تحقیقات انجام شده هدرزهای CNC توان بیشتری معادل 2 الی 3 درصدی نسبت به دیگر هدرزها دارند.

 

چگونه هدرز را نصب کنیم؟

به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم هدرز را خودتان نصب کنید ، بهتر است برای نصب هدرز به مراکزی همانند اگزوز سازی ها و یا مکانیکی ها مراجعه کنید.

هدرز

نکات مهم در نصب هدرز چیست؟

تنها نکته بسیار مهم در نصب هدرز آچارکشی بعد از نصب میباشد.شما بایستی بعد از نصب هدرز حدوداً 2 هفته بعد نسبت به آچارکشی آن به همان مرکزی که نصب کرده اید مراجعه کنید و درخواست آچارکشی پیچ های هدرز را بکنید چراکه هدرزهای نو (آکبند) بعد از اینکه در معرض حرارت قرار میگیرند متاسفانه با شل شدن پیچ ها همراه خواهند بود و به همین دلیل آچارکشی الزامی میباشد.

 

تفاوت هدرز اصل و بدل در چیست؟

تفاوت هدرز های اصل و بدل معمولاً در طراحی آنها بوده و همچنین در بخش جوشکاری که به شدت موجب افت توان میشود. یک هدرز اصل از جوشکاری بسیار منظمی بهره میبرد که در تصویر زیر میتوانید مشاهده کنید:

هدرز

آیا هدرز خطری برای خودرو دارد؟

خیر به هیچ عنوان هدرز ها نمیتوانند خطری برای خودرو داشته باشند جتی میتوان گفت احتمال خطر را کمتر میکنندچراکه حرارت موتور را به شدت کاهش میدهند.

 

آیا هدرز دست دوم (کارکرده) بخریم؟

خبر به هیچ عنوان توصیه نمیکنیم هدرز دست دوم و کارکرده خریداری کنید چراکه هدرزها بعد از استفاده بر روی یک خودرو صفحاتشان مطابق با موتور تاب برمیدارد و نصب بر روی موتور دیگر ممکن است به صورت کامل چفت نگردد و در نتیجه افت توان خواهید داشت.

منبع : ایران کارز

هدرز چیست؟انجین آرتز هدرز انجین آرتز

0 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.