چگونه اگزوز ماشین سوت بکشد؟

کاتالیزور دیگر از طریق یک فرآیند شیمیایی معکوس به نام اکسایش (افزودن اکسیژن) مونوکسیدکربن را به دی اکسید کربن تبدیل می کند.

در زندگی هوشمند امروزی با پیشرفت تکنولوژی شاهد بروز شدن تمامی چیز های دور و برمان هستیم ، با تولید خودرو های هیبریدی یا برقی دیگر نگران آلودگی هوا نخواهیم بود و این انرژی پاک رفته رفته جایگاه سوخت های فسیلی را گرفته و در نتیجه هوایی پاک تر و اکوسیستم سالمی داریم .

سایر کشورها از لحاظ تکنولوژی خیلی ضعیف عمل کردند، به طور مثال انگلیس وجود مبدل برای خودروهای بعد از 1991 را الزام قانونی نمی داند. در اغلب خودرو ها از اگزوز مدل تک خروجی استفاده میشود که در مقایسه با سایر مدل ها ارزان و به صرفه تر از بقیه است.

“اگزوز” مجموعه ای بسیار پرکاربرد و مهم در خودرو و سایر وسیله های نقلیه موتور دار بوده و دودی که از طریق بازتاب شیمیایی در سیلندر تولید میشود را به بیرون از وسیله ی مورد نظر منتقل می کند. یکی از بخشهایی که رانندگی با خودرو را لذتبخش مینماید عملکرد صحیح کمکفنرهاست.

با هر صدا، بو یا حس عجیبی از رانندگی این واقعه تکرار می شود. از وظایف مهمی که اگزوز انجام میدهد، کاهش صدای گاز هایی است که در احتراق موتور تولید می شوند. این قطعه در بخش عقبی خودرو تعبیه میشود و در هنگام حرکت خودرو و عماکرد موتور دائم در حال انتقال دادن دود به خارج است.

طبق محاسبه ای که نسبت به طول عمر مفید این قطعه انجام شده است، ۴ الی ۵ سال عمر مفید اگزوز ها هستند و با طی مسافت هایی حدود ۸۰ تا ۱۵۰ هزار کیلومتر ملزم به تعویض هستند.

در نتیجه، وجود کاتالیست در اتومبیل ها بسیار مهم و حیاطی بوده و برای جلوگیری از آلودگی هوا و حفظ زمین ملزم به تعویض در هر چهار سال یک بار است. هر اگزوز از سه بخش اتصال به موتور، بخش میانی و انتهایی تشکیل میشود که در این میان کاتالیست یا همان کاتالیزور به دلیل نیاز به دمای ۸۰۰ درجه سانتی گراد در قسمت اول قرار داده میشود.

در منبع اگزوز نیز چنین اتفاقی میافتد؛ صدای امواج تولید شده در موتور منعکس شده و در نهایت کمتر میشود تا صدایی که از گاز ها خارج میشود گوش خراش و آزار دهنده نباشد.

علاوه بر این، از اگزوز هایی که میزان مقاومت آن ها در برابر عبور گاز های خروجی در کمترین حد ممکن باشد، در فعالیت های مربوط به تقویت موتور نیز استفاده میشود.

ایرانخودرو قانوناً یک شرکت سهامی عام بوده و سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار تهران معامله میشود. این شرکت در دو حوزه خودروساز و بازار یدک با دو برند «رضا مشهد» و «اگزوز سیمرغ» محصولات خودرا عرضه می نماید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *