چگونه اگزوز ماشین سوت بکشد؟

دود بعد از خروج از اگزوز به سرعت از بین میرود: این ممکن است به معنای ایجاد نقص یا نشتی در قسمت واشر سر سیلندر خودرو باشد. همچنین بنلی ۲۵ تک سیلندر نیز حدود ۱۵۰ کیلوگرم وزن داشته و بیشینه سرعت آن به رقم ۱۴۵ کیلومتر بر ساعت میرسد.

در مورد رنگ سفید دود اگزوز چند حالت متفاوت وجود دارد: مثلا دود سفید اگزوز در سرما یا زمانی که موتور هنوز کامل گرم نشده باشد؛ یعنی دود سفیدی که حالت سبکی دارد و البته بوی دود اگزوز عادی است، طبیعی به نظر میرسد چرا که حاصل چگالش بخار آب است و نه یک مشکل فنی، پس جای نگرانی نیست.

این نوع دود اغلب محصول نشت مایع خنک کننده موتور به محفظه احتراق است و اگر دود بلافاصله از بین نرود، احتمال ایجاد روغن سوزی نیز وجود خواهد داشت. اما این نوع تغییر رنگ در دود اگزوز در مدت زمان طولانی، که معمولا با یک بوی دود اگزوز ناخوشایند و غلیظ همراه است، نشانه قطعی بروز یک مشکل فنی در خودروی شما است.

این دود معمولا به این معنا است که خودروی شما به هر دلیلی بیش از حد نیاز سوخت میسوزاند. دود بعد از خروج از اگزوز پخش میشود و طولانیمدت میماند: این نوع دود میتواند گویای مشکلات جدیتر مثلا ترک خوردن بلوک موتور خودرو یا شکستگی سر سیلندر یا واشر آن باشد چرا که با خرابی این واشر آب رادیاتور به داخل سیلندر نشتی کند.

مانند خروج دود سفید، گاهی به هنگام شروع کار موتور خودرو بعد از ساعات طولانی خاموشی، ممکن است چند ثانیه شاهد خروج دود سیاه از اگزوز باشیم که خروج این دود سیاه غیر طبیعی نیست. فرآیند احتراق در چنین خودرویی احتمالا به درستی انجام نمیشود و ناقص است.

اگه مثل موتور Xu7 بود چون سنسور قبل از کاتالیزرو قرار داره و یک سنسور هست بنابر این با برداشتن کاتالیزور تا ثیر چندانی رو عملکرد سنسور اکسیژن نمی گذاشت ولی در EF7 این طور نیست. این علامت هم نشانه خوبی نیست.

پس اگر خودرو سوخت گازی داشته باشد، سفید بودن دود اگزوز در حالت دراز مدت هم لزوما نشان دهنده مشکل خاصی نیست.

در این حالت آب رادیاتور زود خالی میشود و اصطلاحا رادیاتور جوش خواهد آورد. این مشکلات در صورت عدم رسیدگی به خسارتهای سنگینتر در خودرو تبدیل خواهد شد.

بررسی کنید که هیچ گونه خرابی، ترک خوردگی و شکاف در شلنگ مخصوص یا دیگر بخش های سیستم ترمز جلو وجود نداشته باشد. از دیگر علل آن میتوان به مسدود شدن فیلتر هوا و منیفولد خودرو نیز اشاره کرد.

ممکن است دود سیاه پراید و دیگر خودروها جزو عوامل ذکر شده نمایانگر مشکلات فنی دیگری نیز باشد. علت خروج دود سیاه غلیظ از اگزوز معمولا به مشکلات انژکتوری و تنظیم نبودن و تونآپ ساز و کار موتور خودرو یا میزان نبودن نسبت ورود اکسیژن و سوخت ورودی به محفظه احتراق مرتبط است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *