خرابی اگزوز-دود اگزوز ماشین

اجزای سیستم اگزوز عبارت اند از منیفولد دود، لوله اگزوز، مبدل کاتالیستی، منبع اگزوز( در بعضی از خودروها) و قسمت انتهایی لوله اگزوز می باشد.

در شکل زیر ، داخل یک منبع اگزوز استفاده شده را مشاهده می کنید. برای مثال می توانید قرص نقره را در اسیدنیتریک حل کنید و پالادیوم را با دی متیل گلی اکسیم به صورت انتخابی استخراج نمایید.

در صورتی که با گاز دادن هم دود آبی متوقف نشود و ادامه داشته باشد و هنگامی که خودرو شتاب بگیرد، میزان دود افزایش یابد، نشان دهنده خرابی و ایراد داشتن رینگ پیستون و قطعات تنه و سرسیلندر است.

در این حالت ضروری است تا میزان روغن موتور چک و بررسی شود و اگر میزان آن کم باشد با افزودن روغن سطح آن به میزان عادی بازگردد. اگر این سنسور معیوب باشد کامپیوتر خودرو نمی تواند میزان دقیق فشار هوای داخل موتور را اندازه گیری کند و خودرو به خوبی کار نمی کند.

در صورتی که بنزین در شرایط خوب و سالمی از درون باک به موتور رسیده باشد ولی سیستم جرقه زنی معیوب باشد، توان موتور کم می شود و ریپ خواهد زد.

آسیب دیدن و معیوب بودن برخی قطعات سبب روغن سوزی و تولید دود آبی می شود. دودهاي خروجي خودرو از نظر راننده خودرو مي توانند بسيار مهم باشند و هشداري براي تعويض قطعات مصرفي، كه در صورت بي توجهی ميتوانند تعميرات سنگينتري را به دنبال داشته باشند.

در صورت خروج دود آبی باید بلافاصله خودرو را نزد یک مکانیک مجرب رساند تا نسبت به رفع مشکل آن کمک کند. ورود روغن به محفظه احتراق و سوختن آن به همراه سوخت خود خودرو با عنوان روغن سوزی از آن یاد می شود که سبب تولید دود آبی رنگ و خروج آن از اگزوز می شود.

اگر در شرایط جاده ای یا آب و هوایی خاصی که در بالا به آن ها اشاره شده است از خودروی خود استفاده می کنید، این عمر مفید کمتر شده و در برخی شرایط حتی به 2 سال نیز خواهد رسید.

هرچند کمتر جایی در بازار برای شما این کار را انجام می دهند، اما امروزه بسیاری از تولید کنندگان در ماشین های خود میکروفون هایی می گذارند که صداهای موجود در موتور را تقویت می کنند. مبدل های کاتالیزوری با توجه به نوع آنها واکنش های شیمیایی مختلفی را شامل میشوند و بسته به نوع موتور و سوخت مصرفی متفاوت هستند.

در صورت کاهش نیافتن صدای خروجی حاصل از عملکرد احتراق موتور به شکل عملی از این وسیله نقلیه به دلیل صدای بسیار گوشخراش و خطرناک نمیتوان استفاده کرد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *