بررسی بخش های سیستم اگزوز ماشین

دومین منبع صدا بعد از خودروهای سواری در حال حاضر موتورسیکلتهاست، اگزوز این وسایل نقلیه پر سر و صدا بدون استفاده از سایلنسر صدایی بیش از ۹۰ دسیبل ایجاد میکند. ۹ – وقتی که خودرو کاملا سرد باشه اگر کاتالیزور را با دست تکان بدهید و صدایی مثل تکان خوردن سنگریزه بشنوید علامتی از ریختن شبکه های داخل کاتالیزور است.

بر اساس مطالعات انجامشده توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مشخص شد در خیابانها و اتوبانهای شهر تهران نزدیک به ۴۷.۸ درصد خودروهای سواری صدایی بالاتر از ۸۱ دسیبل ایجاد میکند، در حالی که استاندارد آلودگی صوتی برای خودروهای سواری ۷۴ دسیبل است.

با اندازهگیریها و مدلسازیهای انجام شده توسط واحد مدیریت و پایش آلودگی صدا، مقادیر تراز صدا در بدنه بزرگراههای تهران در حدود ۷۰ تا۸۰ دسیبل A است، تاکید کرد: بر این اساس ۱۵ دسیبل از حد مجاز مناطق مسکونی یعنی ۵۵ دسیبل A بالاتر است؛ این وضعیت برای مراکز درمانی و آموزشی بسیار بغرنجتر است.

حقیقت این است که زمانی که گازهای خروجی راحتتر از اگزوز بیرون بروند؛ موتور زور کمتری برای هل دادن آنها مصرف میکند.

کاهش آلودگی صوتی: یکی از مشکلات موتورسیکلتهای معمولی آلودگی صوتی بیش از حد آنها و ایجاد مزاحمت برای اطرافیان است. مسعود تجریشی معاون محیطزیست انسانی سازمان حفاظت محیطزیست در تاریخ ۱۰ آبان ماه سال گذشته اعلام کرد: با توجه به اهمیت کنترل آلودگی صوتی، سازمان حفاظت محیطزیست با وزاتخانه های کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صدد جمعآوری اطلاعات و اندازهگیری آلایندگی صوتی هستند تا برنامههای کنترل مشخص و اجرا شود.

در واقع آلودگی صوتی که به صدای محیطی هم مشهور است به مجموعه ای از صداها گفته می شود که بر زندگی انسان و حیات وحش تاثیر منفی و آزار دهنده ای می گذارد.

منابع تولید سر و صدا برپایه دسته بندی سازمان جهانی بهداشت به صنعت، ترافیک جاده ای، هوایی و ریلی، کارهای ساختمانی، دیوار صوتی تقسیم می شود. همچنین پلیس در صورت مشاهده وانت بارهایی که با نصب بلندگو اقدام به فروش اقلام مختلف همچون میوه و سبزی می کنند، با آنها برخورد خواهد کرد.

53 ـ خيابان اصلي: راهي است كه در برخورد با راههاي ديگر عرض سواره روي آن بيشتر است و يا با نصب علايم راهنمايي و رانندگي، اصلي تلقي شده و در غير اينصورت در سمت راست راه ديگر قرار دارد.

افزایش فضاهای سبز در داخل شهرها نیز برکاهش صدا تاثیری مطلوب دارد. دلکو پیچ نگهدارندهای دارد که از آن میتوان برای تنظیم دلکو بهره برد.

برای اولین بار در سال 1920 توسعه داده شد. خودرویی با اگزوز بیشتر از 96 دسی بل نمی تواند معاینه فنی را پشت سر بگذارد و از مرز عبور نمی کند – در اروپا قوانین راهنمایی و رانندگی سختگیرانه است و پلیس فساد ناپذیر است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *