اگزوز ماشین چیست و چه عملکردی دارد؟

این قطعه نیز مانند دیگر قطعات خودرو، میتواند خراب شده و دیگر قادر به انجام دادن درست وظیفه خود نباشد و تاثیرات منفی بر روی عملکرد خودرو مانند: افزایش مصرف سوخت، افزایش آلایندگی، تولید آلودگی صوتی، کاهش شتاب و قدرت موتور بگذارد به یاد داشته باشید که خرابی انباری اگزوز خودرو و یا استفاده از منبع های غیر استاندارد، فقط به سر و صدای ناهنجار و ناخوشایند آن محدود نمیشود بلکه اگر بخواهید به حرکت دادن اتومبیل خود با همین شرایط ادامه دهید، احتماال تکانهای آن، به دیگر قطعات متصل نیز صدمه وارد خواهد کرد و به علاوه عمل نکردن درست امنبع اگزوز خودرو، موجب عدم تخلیه کامل گازهای تولید شده از سیستم احتراق میگردد و باید دقت داشته باشید که حتما مقداری از این گازهای سمی به داخل خودرو باز میگردد لذا استفاده از یک انباری اگزوز مناسب میتواند در فرآیند کاهش مصرف سوخت، عدم آلایندگی و در نهایت در عملکرد صحیح موتور خودرو تاثیر به سزایی داشته باشد.

منبع اگزوز خودرو وظیفه کاستن از صدای موتور و هدایت گازهای خروجی از موتور به انتهای خودرو را دارد و موتور اتومبیل حین کار کردن به هر حال صدایی دارد که منبع اگزوز این صدا را پیش از خروج از لوله اگزوز، شکست داده و با تغییر جهت و کاستن از قدرت آن، در نهایت صدایی کمتر و محدودتر از اتومبیل خارج میکند.

از جمله افزایش مصرف سوخت خودرو ، افزایش سروصدای تولید گازهای دی اکسید کربن، احتمال خفگی در قسمت موتور و در نتیجه کاهش شتاب خودرو، و کاهش قدرت خودرو را در بر خواهد داشت.

حتما کاتالیست داخل اگزوز هم باید بررسی شود تا به افزایش عمر اگزوز کمک کند. عمر مفید اگزوز بین 4 تا 5 سال می باشد که در شهرهای با آب و هوای مرطوب، این عدد کمتر می شود. در چشم اندازی که او به تصویر کشیده، صنعت خودرو باید در سه عرصه مهم باید به صفر برسد: 1)آلایندگی اگزوز خودروها به کمک خودروهای برقی، 2)تصادف های رانندگی و 3)توقف های ناشی از ترافیک سنگین به کمک خودران ها.

علاوه بر کم کردن صدا، این قطعه باعث میشود لوله کمتر بلرزد و بنابراین از لرزش خودرو نیز کم شود. منبع اگزوز کی اف ام مدل T310 که برای خودروی تیبا یک مناسب است از دو جداره ورق که از جنس گالوانیزه ضد زنگ و دارای وزن بسیار مناسب و نیز یکی از مقاومترین فلز ها در مقابل رطوبت و گرماست تشکیل شده و همچنین به دلیل به کارگیری مشبک های استاندارد و آرایش مناسب لوله ها در اسکلت داخلی این منبع اگزوز تیبا باعث می شود که شکست صدا به خوبی شکل بگیرد و شدت صدا به طور قابل توجهی کاهش می یابد در فرآیند جوشکاری انباری اگزوز تیبا یک از فن آوری co2 استفاده گردیده و همچنین در درپوش های ورودی و خروجی این انباری از ورق ST12 استفاده شده است که ورق نامبرده در مقابل پوسیدگی دارای استحکام بسیار بالایی می باشد.

علاوه بر گرما، اگزوز تولید صدای زیادی نیز می کند به همین دلیل عایق مورد استفاده می بایست قابلیت حذف نویز و صدای زیاد را نیز داشته باشد. اما علت ارتباط هیتر از طریق تغذیه برق منفی با ECU ، کنترل صحت عملکرد هیتر توسط ECU می باشد تا در صورت عدم کارکرد و قطع مدار هیتر خطای آن در کنترل یونیت ثبت و چراغ انژکتور یا همان چراغ چک را تحت عنوان اخطار روشن نماید و همچنین قابلیت مشاهده پارامتر گرمایش سنسور اکسیژن از طریق دیاگ برای شخص عیب یاب خودرو میسر باشد.

با توجه به اینکه حجم موتور خودرو پایین می باشد، و در نتیجه مصرف سوخت پایین تری هم دارد، در صورت مشاهده کاهش قدرت خودرو و افزایش مصرف سوخت، میتوان گفت که منبع اگزوز دچار مشکل شده است. اگر خودروی شما دارای کاربراتور باشد، دهانه آن ممکن است تنظيم نباشد و يا خراب شده باشد.

شما می توانید ترمز پارک برقی را به سیستم امنیتی مجهز کنید تا فقط راننده بتواند آن را فعال کند، و شخص دیگری توان فعال سازی آن را نداشته باشد.

در این بخش می توانید انواع سر اگزوز و منبع اگزوز پژو ۴۰۵ را مشاهده نمائید. در این بخش می توانید انواع سر اگزوز و منبع اگزوز تیبا را مشاهده نمائید.

بنابراین با توجه به این مشخصات میتوان به راحتی خرابی منبع اگزوز را تشخیص داد. با استفاده از تجهیزات عیب یابی حافظه ECU را پاک کنید.

هدرز چیست؟انجین آرتز هدرز انجین آرتز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.