انواع رنگ دود اگزوز؛ رنگ دود ماشین علامت چیست؟

آیا 4 ضربه نیاز به جرقه گیر دارد؟ جرقه گیر یک کیت اختیاری است که می توانید از هر نمایندگی هوندا سفارش دهید. اگر پس از بیرون کشیدن گیج روغن (زمانی که موتور نسبتا گرم است) متوجه شدید که روغن به رنگ شیری (نسکافهای) در آمده و شمایل عادی ندارد، به احتمال زیاد واشر سرسیلندر سوخته و آب موتور به سمت مجاری روغن راه پیدا کرده است.

در غیر این صورت بازرسی را از قسمت جلوی خودرو شروع کرده و به سمت عقب خودرو حرکت کنید. در تصویر نمونه ای از کاتالیزورهای اکسایش دما پائین از جنس اکسید قلع و پلاتین را میبینید. واشر سرسیلندر یک قطعه پلاستیکی-فلزیست که مقاومت بالایی در برابر حرارت و فشار از خود نشان میدهد.

سوختن واشر سرسیلندر چه علائمی دارد؟ همانطور که ذکر شد، بروز نقص در واشر سرسیلندر به عدم آب بندی منافذ آب و روغن پیشرانه منجر خواهد شد؛ با توجه به این اصل، میتوان موارد زیر را به عنوان مهمترین نشانههای سوختن واشر سرسیلندر در نظر گرفت.

در چنین وضعیتی، زنگ زدگی و از کار افتادن قطعات حساس نظیر میل لنگ و میل سوپاپ، یکی از موارد قابل انتظار خواهد بود که تعمیر آن مستلزم باز شدن کامل موتور و تعمیر اساسی آن است.

در واقع، الزام زیست محیطی چندان برای خریداران مهم نبوده و لازم است در این موارد دولت نسبت به حمایت از طرح و ارائه سوبسیدهای لازم به خودرو ساز و یا مشتری اقدام کند. یا در صورت نیاز پیستونها و بوش سیلندر است.

یکی دیگر از معایب ناشی از عدم آب بندی مناسب فضای میانی سرسیلندر و بلوک سیلندر، نفوذ آب به داخل محفظه سیلندر است که در این صورت، پیشرانه به دلیل خیس بودن سر شمعها، در ابتدای کار مدتی ریپ خواهد زد.

برخی دیگر از مهمترین دلایل بروز نشت آب، اگزوز و سیستم واشر شیشه جلو اتومبیل نیز هستند. خروج بخارات سفید رنگ در آب و هوای سرد و مرطوب نمیتواند به خودی خود دلیلی بر سوختن واشر سرسیلندر باشد.

علاوهبر نشت آب از سیستم AC، این نشت آب میتواند از اگزوز نیز منشا بگیرد. در شرایط حادتر معمولا جرم حاصل از دود کردن موتور ماشین در دهانه گلویی اگزوز جمع میشود و به محض برخورد با دست آن را سیاه میکند.

از جنس نرمتری نسبت به دیواره سیلندر ساخته میشود. اگر دود سفید رنگ نسبتا غلیظ به حالت غیر عادی از اگزوز خودروی شما در حین روشن بودن موتور خارج میشود، این مورد نشانه نفوذ آب به درون محفظه سیلندر و سوختن مایع خنک کننده همراه با مخلوط بنزین و هواست که از خرابی و سوختن واشر سرسیلندر ناشی میشود.

رنگ آبی دود ماشین هنگامی ایجاد میشود که روغن در سیلندر سوزانده میشود و یا بهاصطلاح موتور روغنسوزی دارد. در این حالت سوت خفیفی به صدای خودرو اضافه میشود که البته بعد از گذشت چندین ماه به منبع اگزوز صدمه زده و باید آن را تعویض نمود.

انجین آرتز هدرز انجین آرتز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *