واژه هدرز در تبلیغات زیاد به چشممان خورده است

در برخی موارد شاهد این هستیم که یک سری از هدرز ها به صورت اصولی ساخته نمی شوند و می تواند منجر به ازفزایش مصرف سوخت شود . در یک موتور القایی مـیدان مغناطیسی دوار موجب القای یک جریـان درون هادیهای روتور مـیشود. موتورهای القایی کـه از حرکت واماندهاند (به دلیل بار زیـاد یـا گیر محور) جریـانی بسیـار زیـاد مصرف خواهند کرد چراکه تنـها عامل محدود کننده جریـان درون چنین حالتی مقاومت ناچیز هادیهای استاتور و روتور خواهد بود و در صورتی کـه این جریـان بـه وسیله عاملی خارجی مـهار نشود موتور و تجهیزات تغذیـه کننده آن آسیب خواهند دید. زمانیکه روتور با سرعت مـیدان دوار نمـیچرخد جریـان القا شده درون روتور زیـاد است، این جریـان زیـاد مـیدان مغناطیسی ایجاد مـیکند کـه با افزایش سرعت روتور سرعت آن را هرچه بیشتر بـه سرعت استاتور نزدیک مـیکند. اما رفته رفته با نزدیک شدن به اواخر دهه هفتاد میلادی به دلیل بحرانهای نفتی و قوانین سختگیرانه مربوط به آن، قدرت این پیشرانه روی برانکو نسل دوم نسبت به اوایل دهه هفتاد به مراتب کاهش یافت.

درون حالت بیباری سرعت روتور بـه سرعت سنکرون خیلی نزدیک خواهد بود و در بار نامـیموتور لغزشی بین ۲ که تا ۳ درصد خواهد داشت کـه در برخی موتورها این لغزش که تا ۷٪ نیز مـیرسد. توان برخی از موتورها القایی بسیـار بزرگ که تا دهها هزار کیلو وات مـیرسد و از جمله استفادههای این موتورها مـیتوان بـه کمپرسور های خطوط لوله و تونلهای باد اشاره کرد. از این موتورها مـیتوان بـه عنوان یک ژنراتور جریـان متناوب نیز استفاده کرد. 2000 وSajjadR) ازش استفاده کردن و فکر میکنم بهترین افرادی هستن که میتونن در مورد تاثیر و کیفیت این هدرز اظهار نظر کنند . در بیشتر محلهای کـه سیستم تغذیـه سه فاز (یـا چند فاز) درون دسترس هست از این گونـه موتورها استفاده مـیشود بـه ویژه درون قدرتهای بالاتر استفاده از این موتورها بسیـار رایج است. این دلیل کاهش یـافتن نور لامپها درون هنگام روشن شدن موتورهای القایی هست البته زمانی کـه این موتورها بـه هواکشها متصل شدهاند این اتفاق نمـیافتد. بیشتر موتورهای جریـان متناوب از این نوع روتورها استفاده مـیکنند بـه طوری کـه مـیتوان گفت همـه موتورهای خانگی و موتورهای سبک صنعتی از این نوع روتورها استفاده مـیکنند.

این موتورها همچنین مـیتوانند بـه صورت یک موتور القایی نیز راهاندازی شوند بـه این صورت کـه در روتور این موتورها از مـیلههای هادیی شبیـه روتورهای قفسی استفاده مـیشود و پس از راه اندازی، این قسمت روتور خود بـه خود از مدار خارج مـیشود بـه این صورت کـه پس از رسیدن موتور بـه دور نامـیمقدار ناچیزی جریـان درون قفس رتور القا مـیشود و بدین ترتیب تقریباً از مدار خارج مـیشود. همین موضوع سبب این میشود که علاقهمندان به صنعت تیونینگ به سراغ استفاده از هدرز که در واقع یک منیفولد (چند راهی) است که به خروج سریع و پر فشار گازهای سوخته شده حاصل از احتراق یاری می رساند، بروند. نکتهی دیگری که در رابطه با ساخت هدرز فولادی پژو 405 باید به آن اشاره کرد، دستگاههایی است که در ساخت آن به کار میروند؛ دستگاههایی که در این موضوع به کار میروند را میتوان دستگاههای مخصوص به خمکاری لوله در نظر گرفت، همچنین توجه داشته باشید که جوشکاری و تمام اقداماتی که در طراحی و ساخت این قطعه انجام میشود، در کیفیت نهایی قطعه تاثیرگذار هستند. در سال ۱۸۹۰ مـیخایل اسیبوویچ یک موتور سه فاز روتور قفسی اختراع کرد.

P تعداد قطبهای سیمپیچی بـه ازای هر فاز است. درون این روتورها سمپیچ روتور طوری پیچیده شده کـه تعداد قطبها درون روتور و استاتور برابر هستند و خروجی هر فاز از روتور بـه طور جداگانـه و به وسیله حلقههای لغزنده از موتور خارج شدهاست. درون این حالت ابتدا موتور را درون حالت ستاره راه اندازی کرده و پس از رسیدن بـه دور نامـی، ترتیب قرار گرفت سیمپیچها را بـه وسیله کلید تغییر داده و به حالت مثلث مـیبرند. در برخی موارد فیلتر هوای بنز تمیز میتواند تا ۱۴ درصد مصرف سوخت را کاهش دهد و تا ۱۱ درصد بر شتاب آن اضافه کند که البته این اعداد با مدل خودرو تغییر میکند. میزان گازهای خروجی موتور های توربو گاهی تا پنج برابر موتورهای اتمسفری در حجم ثابت دو موتور است که نیازمند به مکانسیم مجهز خروجی از هدرز تا انتهای اگزوز می باشد . میکروفن موجود در بخش پایینی لوله، به کامپیوتر اجازه میدهد به عملکرد آنها پی ببرد و به این ترتیب، تنظیمات مورد نیاز را انجام دهد. ریمپ تخصصی است که باید به دست افراد کاملا حرفه ای انجام شود در غیر این صورت می تواند خسارات جبران ناپذیری به موتور خودرو وارد نماید اما شما با اندکی هزینه ریمپ ایسیو در نزد افراد حرفه ای و متخصص می توانید رانندگی لذت بخشی را تجربه نمایید.

هدرز چیست؟انجین آرتز هدرز انجین آرتز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *