هدرز چیست و چگونه کار می کند؟

اولین موردی که به آن برخورد خواهیم کرد،کاهش توان پیشرانه خودرو خواهد بود که پیشتر به آن اشاره کردیم.کاهش توان موتور به دلیل آن که در ورودی هدرز فشار بالا رفته و موتور باید با ایجاد فشار و تراکم بیشتر گاز و سوخت ورودی در محفظه ی سیلندر آن را جبران کند، رخ خواهد داد . سوای این موضوع باید در انتخاب قطعات مورد نیاز برای انجام عملیات تیونینگ نیز دقت و وسواس کافی به خرج داد. به این ترتیب که ابتدا قطعهای خاص نظیر موتور خودرو مشمول اصلاح و تغییر میگردد و پس از آن مشخصات سایر قطعات به کار رفته در دل خودرو نیز با توجه به قدرت و توان موتور خودرو مورد تعدیل، اصلاح و تغییر قرار خواهد گرفت. هندلینگ یکی از عوامل مهم و اساسی در بخش هدایت خودرو است که در اصطلاح عامه به خوشدستی و خوشفرمانی تعبیر میشود. تغییرات اساسی در ارتفاع و ساختار سیستم تعلیق در هنگام تیونینگ میتواند تأثیر زیادی بر هندلینگ آن داشته باشد.

چرا که به طور حتم سیستم قدیمی ترمز شما پاسخگوی موتور جدید و ارتقا یافتهی آن، که سرعت فراوانی را هم رقم خواهد زد، نخواهد بود و همانند توان موتور نیاز به اصلاح و ارتقا خواهد داشت. به عنوان مثال فرض کنید که شما موتور خودروی خود را تا حد امکان ارتقا دهید و به موجب این امر سرعت خودرو تا حد قابل توجهی افزایش یابد. بنابراین زمانی که یک هدرز بر روی یک موتور به طرز قابل ملاحظه ای باعث افزایش گشتاور و اسب بخار میشود بر روی موتور دیگه چنین گشتاور و توانی رو ارائه نمیدهو حتی باعث ایجاد اختلال در عملکرد موتور میشه.در اینجا صحبت از یک سیستم هست. ازاینرو تقویت سیستم هندلینگ خودرو یکی از موارد لازم و ضروری برای ایجاد تجربه خوش رانندگی با خودرویی قدرتمند بهحساب میآید. نصب استرسبار، تقویت سیستم تعلیق و تغییر زاویه چرخها از روشهای ارتقا سیستم هندلینگ خودرو و افزایش چسبندگی خودروهای تیونینگ شده محسوب میشوند. در خودروهای معمولی بهمنظور کاهش صدای خروجی، مسیری پر پیچوخم و طولانی طراحی شده است، اما در خودروهای اسپرت با نصب هدرز، خالی کردن کاتالیزور، استفاده از لوله اگزوز با کیفیت بالا، حذف انباره و ایجاد یک مسیر صاف برای خروجی هوای موتور تا حد چشمگیری میتوان موجبات افزایش توان خروجی و چالاکی را فراهم کرد.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، معمولا خودروهای پر طرفدار و دارای کلاس جهانی، بیشتر قابلیت تیونینگ را دارند چراکه شرکت های زیادی اقدام به تولید قطعات تقویت شده و یا اسپرت برای آن ها می کنند. سایش جاروبکها و کموتاتور ، ایجاد اصطکاک مـیکند و هر چه کـه سرعت موتور بالاتر باشد، جاروبکها مـیبایست محکمتر فشار داده شوند که تا اتصال خوبی را برقرار کنند. شرکت ها و یا مراکز تیونینگ در ایران می توانند از خودروی معمولی شما همچون پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۶، سمند، پراید و غیره، خودرویی بی نظیر بسازند که کاملا با نمونه های معمول موجود در خیابان ها، تفاوت داشته باشد و هر فردی که به آن می نگرد تفاوت آن را احساس کند. فرقی نمی کند که خودروی شما یک خودروی سدان یا هاچ بک باشد و یا یک خودروی شاسی بلند و آفرود. مثلاً کاهش ارتفاع خودرو، استفاده از لاستیکهایی با فاق کوتاه یا چراغهای بیش از حد قدرتمند، میتواند مشکلات زیادی را در خیابانهای شهری ایجاد کند. علاوه بر تیونینگ ظاهری، این مراکز می توانند با تقویت موتور و تعویض بعضی قطعات داخلی خودرو، از لحاظ فنی نیز خودروی شما را ارتقا بخشیده و در مقایسه با سایر خودروهای هم رده، قدرت و سرعت آن را به طرز محسوسی بالا ببرند و آن را حتی مناسب حضور در مسابقات مختلف نمایند.

همچنین صدای غیرمعمول و زیاد خودروهای تیونینگ شده در فضای شهری چندان پذیرفته نیست و ممکن است مغایر با قوانین راهنمایی و رانندگی در بسیاری از کشورها باشد. حتی در بعضی کشورها مانند ایران عزیزمان، تغییر رنگ بدنه خودرو یا دودی کردن شیشهها هم خلاف قانون است. استفاده از شمعها و وایرهایی با مقاومت کمتر، استفاده از شمعهای چند الکترود، تقویت سوزنهای انژکتور، به کار گرفتن کوئل قویتر و تقویت دینام از روشهای تقویت سیستم برقرسانی خودرو در بخش تیونینگ موتور خودرو است. هدرز قطعه ای فنی برای تیونینگ و تقویت موتور است که بخشی از سیستم اگروز خودرو محسوب می شود. از همین رو آن دسته از کسانی که خیال تیونینگ خودروی خود را در سر میپرورانند، بهتر است این کار را به صورت مرحلهای و به شکل کاملا حساب شده انجام دهند. من یه پیشنهاد دارم به جای هدرز که از هدرز بهتر جواب میگیری با 50 60 تومان! یافتن راهکاری هایی برای هوا رسانی خوب تر به پیشرانه یکی از اصول و اساس دانش تیونینگ به شمار میاید، ولی از طرف دیگر تخلیه سریعتر و جامع تر سیلندر ماشین از گازهای منفجر شده یا این که به عبارتی دود اگزوز هم تاثیر بسزایی در مکش قدرتمندتر و استنشاق کردن بهتر پیشرانه ایفا می نماید.

هدرز چیست؟انجین آرتز هدرز انجین آرتز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.