هدرز چیست و چه نقشی در افزایش قدرت موتور دارد؟

در حالت کلی می توان گفت با نصب هدرز می توان تقریبا با افزایش توان و گشتاور 2 الی 12 درصدی دست یافت که برای طراحان و رانندگان حرفه ای بسیار ارزشمند است. این در حالی است که اکثر قریب به اتفاق اسیوویهای امروزی، در این مسیر با چالش مواجه میشوند و یا سپر آنها به دلیل برخورد با زمین، میشکند. مراحل تیونینگ B5 و B6 هم مشابه بالا است و با تیونینگ B5 امکان رسیدن به قدرت ۱۱۰ اسب بخاری فراهم میشود اما در موتور B6 بهطور تصاعدی شاهد افزایش قدرت خواهیم بود به طوری که با کوچکترین اقدامات توانش به حدود ۱۲۰ اسب میرسد .در پیست شاهد پراید هاچبکهای B6 هستیم که به دلیل وزن کمشان در مسابقات درگ میتوانند خودروهایی چون جنسیس کوپه و ماکسیما و پورشه پانامرا را به چالش بکشند . صاحب خوش ذوق اين خودرو،اين پيشرانه با قدرت 325 اسببخار را که متعلق به یک کوروت بوده را روی آن نصب کرده است. اگه دقت كرده باشيد موتور 3000 پژو 607 همون موتور زانتيا V6 هستش كه با … دیوار ارومیه زانتیا قیمت این زانتیـا 6 سیلندر 3000 اگه بخواد برسه ایران چند مـیشـه؟

برای افزایش قدرت بیشتر میتوان از هدرز نیز استفاده کرد که به خروج بهتر دود حاصل از احتراق در سیلندر کمک میکند . تعویض میل سوپاپ و میل لنگ و سوپاپها نیز برای این مدل امکان پذیر است.لازم بهذکر است که دلیل حضور کم پراید با موتور B3 در پیستها هزینه بالای تیونینگ بوده و به صرفه نیست که بخواهیم تمام مراحل بالا را از قبیل تعویض فلایویل ، نصب هدرز ، کیت مکش ، حجم زنی و تعویض میل سوپاپ و سوپاپ را صرفا برای افزایش ۱۰ تا ۱۵ اسب بخاری قدرت انجام دهیم . همچنین ساختار خروجی دود M15GSI از نوع هدرز و مجموع این تغییرات باعث می شود تا پیشرانه جدید کوییک S در اواسط سال جاری ، ۹۰ تا ۹۴ اسب بخار را با گشتاور ۱۳۴ تا ۱۳۸ نیوتن متر تولید کند. پونتیاک در سال 1973 برای اولین بار از انجین Super Duty 455 V8به روی مدل فایربرد خود استفاده کرد. ۵۰ سال با ماستنگ، اسب سرکش فورد کمتر کسی، حتی خود مدیران فورد، در سال ۱۹۶۲ و با معرفی خودرو مفهومی ماستنگ I تصور این را داشت که اندکی بعد خودرویی رکورد شکن و تاریخی با همین نام و شمایلی متفاوت بازار آمریکای شمالی را تسخیر خواهد کرد.

و اما میرسیم به محبوب ترین موتور این لیست ، موتوری پرحاشیه و پرتوان به نام BP که معرفی و بررسی آن نیز هیجانانگیز است.حجم موتور BP بطور فابریک ۱۸۳۹سی سی است که از چهار سیلندر با چیدمان خطی سود میبرد. موتور M13 توانی برابر ۷۱ اسب بخار و گشتاور ۱۰۸ نیوتن متری دارد که این اعداد و ارقام ، اطلاعات رسمی است که سایپا برای این خودرو اعلام کرده است ، جالب است بداتید که تستهای داینومومتری که از پرایدهای فابریک یورو۴ گرفته میشود صداقت این ادعا را تایید نمیکند. سری موتورهای B3 ، B5 ، B6 ، BP که پیش از این برروی خودروهای فورد ، مزدا و کیا امتحان خود را پس داده اند. BP حدود۱۳۰ اسببخار قدرت دارد که در تستهایی که از آن در پیست یا برروی داینو انجام گرفته است ، میتوان شاهد خروجی قدرتی در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ اسب بخار بود . مدل ۸ سوپاپ آن که دارای یک میل سوپاپ است در دو مدل انژکتور و کاربراتور تولید و مدل انژکتور آن که قویترین مدل آن است قادر به تولید ۸۸ اسب بخار قدرت و ۱۳۵ نیوتن متر گشتاور است. افرادی که اقدام به تعویض موتور میکنند عموما به سمت B6 میروند چرا که هم قدرت بیشتری را در حالت فابریک نسبت به B5 ارائه میدهد و هم تیونینگ آن سقف محدود کننده ای ندارد.

با وجود آنکه این سری موتور قدرت آنچنانی نسبت به BP ندارد ولی در رده و کلاس خود میتواند حرفایی برای گفتن داشته باشد . فلایویل به دلیل آنکه با ریختهگری و در تیراژ بالا تولید میشوند احتمال بالانس نبودن وجود دارد . در ابتدا و با کمترین هزینه میتوان تغییراتی در سیستم جرقه و سیستم ورودی هوا ایجاد کرد.در مرحله بعد میتوان لذت استفاده از فلایویل سبک را تجربه کرد . فلایویل همان چرخطیار است که برای یکنواخت کردن چرخشهای میللنگ بکار میرود و اینرسی بالایی دارد.برای افزایش کارایی از وزن فلایویل میکاهند . اگر ژاپنی باشید احتمالا فضاپیمای JAXA را به یاد خواهید آورد که به هایوبوسا شهرت دارد، یا شاید هم قطار سریعی السیری که هر روزه مسافت بین توکیو و آئوموری را طی میکند. طراحان و سازندگان اتومبیلها هم معمولا سعی میکنند در این حوزه سختگیری زیادی کرده و برای این لولهها از استانداردهای بالایی استفاده کنند. همه این اعمال شاید بهظاهر ساده باشد و حتی مکانیک ساده که تیون کار هم نیست بتواند انجام دهد اما به نظر کارشناسان این حوزه ، نصب و تنظیم این قطعات و موتور کار هرکسی نیست و علم و تجربه بالایی را طلب میکند تا بهترین نتیجه صورت پذیرد .

هدرز چیست؟انجین آرتز هدرز انجین آرتز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *