هدرز چیست؟

هدرز در واقع قطعه ای میباشد که به جای سیستم اگزوز خودرو نصب میگردد یعنی جایگزین سیست

توسط ENGINEARTS-HEADERS در 6 آذر 1400
هدرز
هدرز در واقع قطعه ای میباشد که به جای سیستم اگزوز خودرو نصب میگردد یعنی جایگزین سیستم اگزوز میشود و امکان خروج دودهای حاصل از احتراق را بسیار روانتر و البته آسان تر مینماید، در زیر میتوانید عکسی از هدرز را مشاهده فرمایید:
هدرز

هدرز کجای خودرو نصب میگردد؟

هدرز قطعه ای چسبیده به موتور میباشد که به بخش سرسیلندر متصل میگردد ، بسته به نوع ماشین میتواند در قسمت عقب موتور باشد همانند خودروهایی با موتور XU7 ، میتواند در قسمت جلویی موتور نصب گردد همانند خودروهایی با موتور TU5 و همچنین میتواند در کناره های موتور نصب گردد همانند موتورهای 8 سیلندر خورجینی ، عکسی در زیر مشاهده میکنید که مربوط به نسخه های خورجینی میباشد و به کناره موتور نصب شده است:
هدرز

هدرز چه کاری در خودرو انجام میدهد و چه تاثیراتی در خودرو دارد؟

هدرز با راحتتر کردن خروج گازهای حاصل از احتراق و همچنین رفع مشکل ترافیک هوایی در سیستم اگزوز امکان کارکرد بهتر خودرو را فراهم میکند. معمولاً تمامی خودروهای مسابقات و رالی از هدرز بهره میبرند چراکه سیستم منیفولد معمول پاسخگوی نیاز این خودروها نیست و بایستی حتماً هدرز نصب گردد تا سیستم خروجی گاز بی عیب و نقص باشد. در تمامی خودروها بعد از نصب هدرز شاهد افزایش شتاب خواهید بود.

هدرز چقدر افزایش شتاب برای خودرو به همراه دارد؟

هدرز معمولاً میتواند از 5 الی 10 درصد افزایش شتاب برای خودرو شما را به همراه داشته باشد البته این میزان در خودروهای مختلف متفاوت خواهد بود چراکه تمامی خودروها سیستم خروجی یکسانی ندارند و ممکن است برخی از خودروها حتی سیستمی بهتر از هدرز را به صورت فابریکی داشته باشند.  

چرا کارخانه های تولیدی خودرو ایرانی از هدرز به جای منیفولد فابریک در ساخت خودرو استفاده نمیکنند؟

کارخانه های تولید کننده خودرو معمولاً محصولی را تولید مینمایند که به صرفه باشد یعنی تولید آن با کمترین هزینه صورت گبرد و از آنجایی که منیفولد فابریکی از جنس چدن یا فولاد ساخته میشود بسیار کم هزینه تر از هدرز میباشد پس در نتیجه امری کاملاً عادی است که کارخانه های تولید کننده خودرو بخواهند خودرو را با منیفولد کم هزینه تر تولید نمایند تا قیمت نهایی خودرو کاهش یابد.  

هدرز ها از چه جنس هایی تولید میگردند؟

هدرز ها از جنس های متفاوتی تولید میگردند از جمله فولاد ، استیل ، آلمینیاژ  

هدرز اصولی باید از چه جنسی تولید گردد؟

هدرز اصولی باید از جنس استیل تولید گردد تا کمترین استحلاک را برای خودرو به همراه داشته باشد همچنین راندمان ایده آلی را ارائه نماید.  

طراحی اصولی هدرز باید به چه شکلی باشد؟

هدرز ها طراحی های متفاوتی دارند اما هدرز هایی که به صورت اصولی طراحی شده اند بایستی خمیدگی های بسیار کمی داشته باشند و زاویه خمیدگی ها به نوعی طراحی شود که کمترین افت فشار را به همراه داشته باشد.  

هدرز های توربویی چه تفاوتی با هدرزهای معمولی دارند؟

در هدرز های معمولی همانطور که گفته شد مسیر باید صاف و با خمیدگی های کم و اصولی باشد اما در هدرزهای توربویی شاهد خمیدگی های عجیب و غریبی هستیم که برای افت فشار طراحی شده است ، مطابق با تحقیقات انجام شده اگر خودروی توربو از هدرز معمولی صاف استفاده نماید افت توان خواهد داشت ، این در حالی است که در صورت استفاده از خمیدگی های مخصوص میتواند توان ایده آل را در خودروهای توربو ارائه نماید.
هدرز توربویی

قیمت هدرز چند است؟

با توجه به اینکه قیمت ها هر روز نسبت به روزهای قبل متفاوت است قیمت گذارب بر روی هدرز کار اصولی نیست. عموماً کارخانه های معروف هدرزهای تولیدی خود را با قیمت بیشتر نسبت به سایر تولید کنندگان ارائه مینمایند البته این در حالی است که گاهاً مشاهده میشود هدرزهایی با نام های نا آشنا توان بهتری ارائه مینماید و این یعنی ممکن است هدرزی معروف توان کمترین نسبت به هدرز غیر معروف ارائه نماید پس شما باید به اصول مهندسی در هدرز توجه کنید نه به برند هدرز…  

بهترین نوع هدرز در ایران کدامند؟

بهترین نوع هدرز در ایران هدرزهای تولید شده توسط دستگاه های CNC میباشد چراکه کمترین خطای ممکن در طراحی این هدرزها رخ میدهد. طبق تحقیقات انجام شده هدرزهای CNC توان بیشتری معادل 2 الی 3 درصدی نسبت به دیگر هدرزها دارند.  

چگونه هدرز را نصب کنیم؟

به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم هدرز را خودتان نصب کنید ، بهتر است برای نصب هدرز به مراکزی همانند اگزوز سازی ها و یا مکانیکی ها مراجعه کنید.
هدرز

نکات مهم در نصب هدرز چیست؟

تنها نکته بسیار مهم در نصب هدرز آچارکشی بعد از نصب میباشد.شما بایستی بعد از نصب هدرز حدوداً 2 هفته بعد نسبت به آچارکشی آن به همان مرکزی که نصب کرده اید مراجعه کنید و درخواست آچارکشی پیچ های هدرز را بکنید چراکه هدرزهای نو (آکبند) بعد از اینکه در معرض حرارت قرار میگیرند متاسفانه با شل شدن پیچ ها همراه خواهند بود و به همین دلیل آچارکشی الزامی میباشد.  

تفاوت هدرز اصل و بدل در چیست؟

تفاوت هدرز های اصل و بدل معمولاً در طراحی آنها بوده و همچنین در بخش جوشکاری که به شدت موجب افت توان میشود. یک هدرز اصل از جوشکاری بسیار منظمی بهره میبرد که در تصویر زیر میتوانید مشاهده کنید:
هدرز

آیا هدرز خطری برای خودرو دارد؟

خیر به هیچ عنوان هدرز ها نمیتوانند خطری برای خودرو داشته باشند جتی میتوان گفت احتمال خطر را کمتر میکنندچراکه حرارت موتور را به شدت کاهش میدهند.  

آیا هدرز دست دوم (کارکرده) بخریم؟

خبر به هیچ عنوان توصیه نمیکنیم هدرز دست دوم و کارکرده خریداری کنید چراکه هدرزها بعد از استفاده بر روی یک خودرو صفحاتشان مطابق با موتور تاب برمیدارد و نصب بر روی موتور دیگر ممکن است به صورت کامل چفت نگردد و در نتیجه افت توان خواهید داشت.
منبع : ایران کارز
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن
avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 15 خرداد 1401

پیستون شاپ


avatar
ایبوک رالی
تاریخ ثبت : 21 خرداد 1401

بهترین مرکز خرید کتاب‌های دیجیتال کدام است؟


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

آپشن‌ های بی مصرف خودروهای امروزی


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

رنو در بازار ایران


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

سریع ترین هاچ بک ها


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

شرکت های فولکس واگن


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

چند شرکت خودروسازی معروف که ورشکست شدند


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

شورولت کامارو


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

قدرتمندترین خودروهای جهان


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

مزایا و معایب فیات ۵۰۰


avatar
ایران پیپر
تاریخ ثبت : 13 تیر 1401

دریافت مقاله با doi ایران پیپر


avatar
google
تاریخ ثبت : 29 مرداد 1401

https://www.google.com


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 29 مرداد 1401

پیستون شاپ


avatar
تونر گل رز گارنیر
تاریخ ثبت : 15 شهریور 1401

تونر گل رز گارنیر


avatar
https://beauty-laser.ir
تاریخ ثبت : 20 مهر 1401

https://beauty-laser.ir


avatar
بیوتی لیزر
تاریخ ثبت : 20 مهر 1401

خرید دستگاه لیزر موهای زائد


avatar
ایران کارز
تاریخ ثبت : 3 آذر 1401

آموزش تیونینگ را میتوانید در وب سایت ایران کارز رایگان بیاموزید


avatar
ایران کارز
تاریخ ثبت : 3 آذر 1401

میل سوپاپ XUM یکی از بهترین میل بادامگ های موجود در بازار برای تقویت XU7 پژو 1800 برای خرید میل سوپاپ ایکس یو ام میتوانید به وب سایت ایران کارز مراجعه فرمایید


avatar
ehsan market
تاریخ ثبت : 21 آذر 1401

احسان مارکت


avatar
نسیم پودر
تاریخ ثبت : 13 دی 1401

پودر میکرونیزه کربنات خرید پودر کربنات کلسیم قیمت پودر باریت پودر کربنات کلسیم کوتد خرید پودر تالک خدمات پودر میکرونیزه کربنات کلسیم پوشش دار کارخانه پودر باریت پودر تالک عمده پودر تالک از کجا بخرم پودر میکرونیزه باریت پودر باریت حفاری پودر میکرونیزه


avatar
آبدوس نیوز
تاریخ ثبت : 13 بهمن 1401

استخر بادی


avatar
ثمرتو
تاریخ ثبت : 15 بهمن 1401

تیونینگ و تقویت خودرو