اگزوز ماشین چیست و چه عملکردی دارد؟

به طور کلی آلودگي هوا عبارت است از حضورآلاينده ها در هوا با مقدار و زمان ماندكافي كه بر سلامت و استفاده درست

توسط ENGINEARTS-HEADERS در 11 مهر 1400

به طور کلی آلودگي هوا عبارت است از حضورآلاينده ها در هوا با مقدار و زمان ماندكافي كه بر سلامت و استفاده درست و مطلوب از اموال زندگي انسان، حيوانات و گياهان اثر زيان آور دارد. به همین دلیل روز به روز بر شمار خودروها افزوده شده و به دنبال آن آلودگی ناشی سوختن انرژیهای فسیلی سبب پدیده آلودگی هوا میشود.

طبق عکسهای بالا، بر سر راه اگزوز خروجی یک فیلتر وجود دارد که جرقه های خروجی اگزوز را میگیرد و در محفظه ای جمع آوری میکندو لذا این محفظه هر از گاهی باید تخلیه شود.

همانطور که میدانیم ژنراتور های دیزلی و گازسوز که به موتور های درون سوز معروف هستن هنگام کارکرد صدای زیادی تولید میکنند که این صدا به حدود ۱۱۰ دسیبل میتواند برسد به همین دلیل در صورتی که در مجاورت این موتور ها افرادی ساکن باشند حتما با صدای آزار دهند این موتور های درون سوز مواجه خواهند شد که این صدا از دو بخش تشکیل شده است ۱- صدای جانبی موتور ۲- صدای اگزوز خروجی موتور که مسلما سهم صدای اگزوز خروجی موتور بیشتر از صدای بدنه و جانبی موتور می باشد در نتیجه در صورتی که کارفرما بخواهد صدای این موتورها را کاهش دهد در مرحله اول راه کم خرج تر استفاده از سایلنسر اگزوز می باشد .

سرج ارستر اگزوز موتورها بسته به محیطی که نصب میشوند طبقه بندی های مختلفی دارند. طبقه بندی صنعتی، تجاری، مسکونی و بیمارستان، در استانداردهای تولید صدا خفه کن اگزوز بود.

در محیط هایی مانند پالایشگاه های نفت و گاز و سکوهای نفتی، بخاطر وجود گازهای خطرناک و اشتعال زا، باید جرقه های خروجی اگزوز موتور ها گرفته شود. بخاطر اینکه از اگزوز اکثر موتورهای دیزلی همچنین دیزل ژنراتورها جرقه های خطر ساز بیرون می آید، باید این جرقه ها خنثی شوند.

اخیراً شرکت یاماها بهبودهایی در این بخش از موتورسیلکتهای خود داده است. در هنگام سفارش ورودی و خروجی اگزوز بنا به سفارش مشتری صورت می گیرد.

تبصره ـ معاينه فني ميبايد به وسيله مهندسان يا كاردانهاي فني و يا افراد با تجربه داراي گواهي انجام كار از مراجع صلاحيتدار صورت پذيرد. اگر از کاتالیست استفاده نشود، باعث آلودگی هوا خواهد شد و همچنین مضر برای سلامتی انسان می باشد.

مقررات چهارم فعلی نیاز به استفاده از مبدل کاتالیزوری دارد. منبع اگزوزها همچنین می توانند از یک افزودنی برای کاهش انتشار های مضر استفاده کنند.

شدت صدا منتشر شده از یک سیستم اگزوز در واحد دسی بل (dB) اندازه گیری می شود. مبدل اساسی از یک شبکه لانه زنبوری ساخته شده است. اجزای داخلی فیلتر انبار اگزوز از مواد سرامیکی ساخته شده است.

هر نوع انبار اگزوز ممکن است در همه درجات تولید نشود. عمده مالکان بنلی اظهار کردهاند آمپر نشانگر دمای رادیات بنلی حتی در شرایط روزهای سرد زمستان بیش از حد معمول بالا میرود و حتی ممکن است در شرایط رانندگی طولانی به نقطه جوش برسد!

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن