اگزوز از ماشین سنگزنی

مقدمه: يك خودرو مجموعه اي از هزاران قطعه كوچك و بزرگ است كه توليد هر يك از آن ها به دانش فني، مهارت و سخت افز

توسط ENGINEARTS-HEADERS در 11 مهر 1400

مقدمه: يك خودرو مجموعه اي از هزاران قطعه كوچك و بزرگ است كه توليد هر يك از آن ها به دانش فني، مهارت و سخت افزار لازم نياز دارد.

استفاده از کاتالیست کانورتور برای خودروهای تولید داخل از سال 1381 شکل قانونی به خود گرفت و از سال 1383 خودروسازها ملزم به نصب این قطعه با رعایت استانداردهای یورو 2 شدند و این وضعیت تا سال 1393 ادامه داشت تااینکه استانداردهای یورو 2 جای خود را به یورو 4 داد که از آن پس خودرو سازان ملزم به رعایت همه موارد با استاندارد یورو 4 شدند.

در ایران استفاده از این قطعه برای خودروهای ساخت داخل از نیمه دوم سال 1381 از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اجباری شده است و بر اساس طرح جامع کاهش آلودگی هوا، آزمون صحت کاتالیست در معاینات فنی خودروها به منظور صدور برگه و بر چسب معاینه فنی از ابتدای سال 1391 اجباری شد.

منوکسید کربن و گازهای مضر را به آب و کربن دی اکسید به عنوان یک گاز غیر سمی تبدیل می­کند و 90 % از آلودگی خودروها را کاهش می­ دهد. گفتنی است، این وسیله در حقیقت در راستای پیروی از مقررات دولتی و زیست محیطی مبنی بر رعایت حداکثر میزان آلایندگی خودروها ابداع شده است.

واکنشگر شیمیایی یا کاتالیست (catalytic converter) محفظهای با حجم معین است که بر سر راه چند راهه خروجی دود قرار میگیرد تا همانند یک راکتور شیمیایی عمل کرده و محیطی برای واکنش دهندهها فراهم آورد، انرژی اکسیداسیون گازها و احیای آنها را کاهش دهد و سبب افزایش سرعت واکنشهای شیمیایی شود.

وقتی موتور روشن می شود، کاتالیست کانورتور به سرعت گرم می شود و واکنش شیمیائی در آن شروع می شود ولی زمان بیشتری لازم است تا لوله اگزوز از ناحیه بعد از خروجی کاتالیست کانورتور، منبع اگزوز وسطی و منبع اگزوز انتهائی گرم شوند، در عین حال مقداری بخار آب از آخرین باری که موتور خاموش شده است در مسیر اگزوز تبدیل به قطرات آب شده و در آن جمع شده اند، وقتی موتور روشن می شود، فشار خروج گازها موجب می شوند تا این قطرات از اگزوز خودرو خارج شوند.

قسمتهایی که ارتعاشات موتور را دریافت می کنند، از … این خاک به دلیل داشتن مقادیری از پالادیوم، پلاتین، و رودیوم به عنوان یک طلا با ارزش محسوب میشود که برای صنایع مختلفی کاربرد دارد.

در حالت های بعدی، اگر خودرو شما مصرف سوخت بالایی دارد، نبود کاتالیزور میتواند یکی از علائم آن محسوب شود. هدرز (به انگلیسی: headers) قطعهای فنی برای تیونینگ و تقویت موتوراست که بخشی از سیستم اگزوز خودرو محسوب میشود.

تغییر در سیستم اگزوز فابریکی، یکی از مهمترین کارها برای تیونینگ موتور است. قیمت موتور سیکلت هوندا ویو - دانلود آهنگ ، سخنرانی و مداحی … کل سیستم گازهای سوخته از موتور را حمل می کند و شامل یک یا چند لوله اگزوز می شود .

سیستم اگزوز خود سیستم عامل لرزش است و خود را از طریق فرکانس های طبیعی و ارتعاش تولید می کند که به بدن خودرو منتقل می شود. در این سال آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا ( EPA ) مقررات سختی را برای استفاده اجباری خودرو سازان از مبدلهای کاتالیزوری وضع کرد و امروز بیش از ٤٤ سال از آن تاریخ می گذرد.

آخرین مطالب